• ZABAWY Z KROPELKAMI WODY W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
          • ZABAWY Z KROPELKAMI WODY W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

          • Główną formą działalności dziecka w wieku przedszkolnym jest zabawa. To jeden z najważniejszych przejawów aktywności dziecka. Jest istotnym czynnikiem wspomagającym wszechstronny rozwój młodego człowieka. Spełnia ona w tym okresie różnorodne funkcje i zadania. Umożliwia m.in. zdobywanie doświadczeń oraz umiejętności w działaniu. Dzięki zabawie dziecko uczy się lepiej rozumieć otaczający świat i samego siebie. Wpływa na rozwój procesów poznawczych (w szczególności na uwagę, postrzeganie, pamięć, wyobraźnię, myślenie). Dziecko poprzez zabawę w sposób dla niego przyjemny nabywa niezbędne kompetencje do lepszego funkcjonowania w życiu codziennym. Pozwala poznawać świat a także go zrozumieć. Wpływa również na sferę emocjonalno – motywacyjną oraz kształtowanie osobowości. Nauczycielka, chcąc wesprzeć rozwój swoich wychowanków poprzez nieustanne budzenie ich zainteresowań, zaproponowała intrygujące zabawy, umożliwiające im samodzielną aktywność oraz przygotowała proste, a zarazem interesujące pomoce i akcesoria. Stawiając dzieciom zadania do wykonania, rozbudziła aktywność umysłową. Towarzyszący temu specyficzny rodzaj napięcia, dał efekt w koncentracji i skupieniu uwagi. Zabawy z kropelkami wody stały się okazją, aby dzieciom w zajmujący sposób przybliżyć tematykę dotyczącą wody. Dzięki magicznym kropelkom za pomocą latarki odkrywały ,,Do czego służy woda?’’ Zabawa polegająca na dopasowywaniu obrazków do smutnej lub szczęśliwej kropelki uświadomiła, które zachowania sprzyjają oszczędności wody, a które są szkodliwe dla naszej planety. Kropelkowa piramida oraz Kropelki w butelce to zabawy polegające na układaniu kółeczek z kropelkami wg podanego wzoru,  rozwijały spostrzegawczość wzrokową.  Ekscytujące zabawy z kropelkami wody na długo pozostaną w pamięci przedszkolaków. Prawidłowo rozwiązane zadania wpłynęły na proces utrwalenia wiadomości i zapewne w znacznej mierze przyczyniły się do poszerzenia wiedzy, którą już posiadają o otaczającym środowisku społeczno – przyrodniczym. Nauka przez zabawę jest najskuteczniejszą formą zdobywania wiedzy.

        • AKCJA: UBIERZ SIĘ NA NIEBIESKO I RÓŻOWO DLA ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU!
          • AKCJA: UBIERZ SIĘ NA NIEBIESKO I RÓŻOWO DLA ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU!

          • Drodzy Uczniowie,

            Zachęcamy wszystkich do dołączenia do naszej akcji - ubierz się na niebiesko lub różowo. Kolory te symbolizują fakt, że autyzm dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu.

            Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest 2 kwietnia, natomiast jest to dzień wolny od szkoły. Dlatego też zachęcamy wszystkich, aby dołączyli do naszej szkolnej akcji 3 kwietnia. Zachęcamy również do poczytania naszej szkolnej gazetki, którą przygotował samorząd uczniowski na temat: "Autyzmu".

            Przy okazji przypominamy - każdy ubrany na niebiesko będzie zwolniony z odpowiedzi ustnej lub niezapowiedzianej kartkówki!

        • „MALI BADACZE Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO” – EKSPERYMENTY Z WODĄ
          • „MALI BADACZE Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO” – EKSPERYMENTY Z WODĄ

          • Eksperymenty dla dzieci z wodą mogą być niezwykle pouczające. Woda otacza nas w wieloraki sposób. Jest najbardziej rozpowszechnionym, najbardziej znanym i jednocześnie najbardziej zagadkowym płynem na Ziemi. Jej właściwości znacznie odbiegają od właściwości innych substancji o podobnej budowie. Dzieci z oddziału przedszkolnego zamieniły się w badaczy i wykonywały różnorodne eksperymenty z wodą.  Poznały podstawowe prawa fizyczne, które rządzą zachowaniem płynów. Zgłębiły wiedzę na temat trzech stanów skupienia wody. Wykonały kilka doświadczeń, w których woda wystąpiła jako ciecz, ciało stałe – lód, w stanie gazowym – para wodna. Dowiedziały się, że taka sama ilość wody zajmuję inną powierzchnię w pojemnikach o różnych kształtach. Mali badacze przelewali, porównywali, wnioskowali… Dzieci sprawdzały jakie produkty rozpuszczają się w wodzie ( np. sól, cukier, kostki lodu itd.). Nauczycielka przybliżyła dzieciom prawa hydrostatyki za pomocą  materiału filmowego ,, Dlaczego kamień tonie? z udziałem naukowca z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Przedszkolaki uświadomiły sobie, poznając prawo Archimedesa, że po wejściu do wanny podnosi się poziom wody. Kamień od razu po wrzuceniu do wody opada na dno, a człowiek, mimo tego że jest cięższy , potrafi się na niej utrzymać. Wkładały do wody różne przedmioty i obserwowały, które toną, a jakie pływają oraz co stanie się z poziomem wody. Ponadto przeprowadziły doświadczenie z ziemniakiem, który w słonej wodzie pływał, a bez soli nie. Substancje, których używamy na co dzień różnią się kolorem, zapachem, ale również.. gęstością! I w oparciu o tę wiedzę przedszkolaki wymyśliły własną kolorową wieżę gęstości. Okazało się, że oliwa wlana do wody, do płynu do mycia naczyń, mleka, do sosu sojowo – grzybowego, płynu do płukania jamy ustnej, mydła w płynie zawsze na wierzch wypływa. Magiczny eksperyment nie tylko dostarczył wiele radości, ale pobudził dziecięcą aktywność i kreatywność. Najwięcej emocji u przedszkolaków wywołał eksperyment z efektem prawdziwych wybuchów. Dzieci dostrzegły, że woda może przybierać różne barwy w zależności od tego, co do niej dołożymy lub wlejemy. Ponadto kolorowy płyn ze szklanek zaczął uciekać pod wpływem reakcji. Dzieci mogły cieszyć się pięknym spektaklem kolorów przypominających kolorową lawę wydostającą się z wulkanu.

            Jak wiemy, woda jest dla nas i organizmów żywych bezcenna, ma więc wyjątkowe właściwości. Czystość wody – to kolejny temat, który poruszono i zbadano od strony praktycznej. Nauczycielka zaproponowała kilka prostych eksperymentów, które pozwoliły dzieciom zrozumieć znaczenie jakości wody dla ludzi i wszystkiego, co w wodzie żyje. W trakcie eksperymentu przedszkolaki badały poziom ph wody. Wielkie wrażenie na dzieciach wywarło dodanie kropelki octu do deszczówki i zmiana barwy papierku lakmusowego na kolor pomarańczowy. Dzieci przekonały się, że kwaśne deszcze mają negatywny wpływ na rozwój roślin. Kolejne doświadczenie pokazało, co się dzieje z ptakami, które trafiają do wody z wyciekami ropy naftowej lub do wody zmieszanej z detergentami. Niestety ptaki, które trafią do wody z wysokim natężeniem detergentów, będą pozbawione ochronnej warstwy, którą rozpuszczą detergenty. Mokre pióra są cięższe i ptakom jest o wiele ciężej latać. Dlatego tak ważne jest ograniczanie i przemyślane korzystanie z detergentów.

            Po każdym eksperymencie dzieci wyciągały wnioski. Już wiemy, że najlepiej poznajemy świat poprzez obserwację bezpośrednią , doświadczenia i praktyczne działanie. Zajęcia z wodą były bardzo ciekawe.

             

        • WIELKANOC W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
          • WIELKANOC W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

          • Wielkanoc to czas radości. Jest wyjątkowym i pięknym okresem, łączącym ze sobą budzącą się na nowo przyrodę z obrzędami religijnymi i ludowymi tradycjami. O tym, co dzieje się w polskiej tradycji od Niedzieli Palmowej do Lanego Poniedziałku dzieci dowiedziały się z gazetki ściennej pt. ,, Zwyczaje wielkanocne’’. Wiedzę, którą zdobyły podczas różnorodnych zajęć pobudzających rozwój poznawczy sprawdziły w quizie wielkanocnym poprzez specjalnie przygotowane zadania. Szczególne miejsce zajmowało jajko, które było poznawane za pomocą różnych zmysłów. Dzieci samodzielnie ułożyły napis z rozsypanki literowej, tworząc wyraz JAJKO. Odkrywały zawartość koszyczka wielkanocnego, poznając przy tym symbolikę wkładanych produktów. W myśl kultywowania wśród kolejnych pokoleń tradycji świątecznych związanych z Wielkanocą dzieci wykonywały różnorodne dekoracje świąteczne. Z wielkim zapałem z masy solnej wykonały śliczne ozdoby, które były wyrazem ich kreatywności, pomysłowości i dawały możliwość rozwijania talentu artystycznego. Założyły również hodowlę rzeżuchy na okiennym parapecie, pamiętając o codziennym podlewaniu. Śpiewały piosenki świąteczne oraz bawiły się w zabawy związane z tradycjami wielkanocnymi. Czas przebiegał w sympatycznej i ciepłej atmosferze. Ponadto włączyły się do III edycji akcji ,, Podziel się radością’’. Z pomocą wychowawczyni i mamy Oli własnoręcznie zrobiły kartki świąteczne. Każda była nie tylko szczególna pod względem estetyki, ale także niosła w sobie ciepłe życzenia, które zostały przekazane pensjonariuszom Puckiego Hospicjum oraz podopiecznym  Dziennego Domu Pobytu w Celbowie, sprawiając uśmiech na twarzach mieszkańców. Na zakończenie wszystkie przedszkolaki zostały obdarowane miłą niespodzianką od ,, Zajączka’’. I tak radosny nastrój wszystkie dzieci zaniosły do swoich domów.

        • III EDYCJA AKCJI „PODZIEL SIĘ RADOŚCIĄ” – AKCJA POLEGAŁA NA WYKONANIU KARTEK NA ŚWIĘTA WIELKANOCNE 2024 R.
          • III EDYCJA AKCJI „PODZIEL SIĘ RADOŚCIĄ” – AKCJA POLEGAŁA NA WYKONANIU KARTEK NA ŚWIĘTA WIELKANOCNE 2024 R.

          • Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, chcielibyśmy podzielić się serdecznymi wieściami z Szkoły Podstawowej im. Wiktora Czapiewskiego w Rekowie Górnym. Jest to dla nas ogromny sukces, za który chcielibyśmy podziękować wszystkim zaangażowanym uczniom, nauczycielom oraz społeczności lokalnej.

            Uczniowie, z wielkim zaangażowaniem i radością, własnoręcznie przygotowali ponad 200 świątecznych kartek. Każda z nich była nie tylko wyjątkowa pod względem estetyki, ale także niosła w sobie ciepłe życzenia, które napisały dzieci ze szczególną troską. To niesamowite, jak dużo serca mogą włożyć w takie proste gesty.

            W dniu 28 marca reprezentując całą Szkołę Podstawową im. Wiktora Czapiewskiego w Rekowie Górnym, Pan Mateusz wręczył wszystkie wykonane kartki pensjonariuszom Puckiego Hospicjum oraz podopiecznym Dziennego Domu Pobytu w Celbowie. To chwila radości i wzruszeń dla wszystkich uczestników akcji, świadcząca o naszym wspólnym zaangażowaniu dla innych. Dodatkowo, Pani Bożenka dostarczyła miłą niespodziankę do Domu Seniora "Rose" w Jastrzębiej Górze, sprawiając uśmiech na twarzach mieszkańców.

            Dzięki Waszemu zaangażowaniu i kreatywności udało nam się rozświetlić Święta Wielkanocne dla wielu osób potrzebujących. To wzruszające doświadczenie, które pokazuje, że małe gesty mogą mieć ogromne znaczenie dla innych. Jesteśmy dumni z osiągnięć naszej szkolnej społeczności i dziękujemy za Waszą hojność i dobroć. To właśnie Wasza determinacja i chęć pomocy sprawiły, że nasza akcja stała się wielkim sukcesem. Niech ta radość, którą daliśmy innym, powraca do nas wielokrotnie. Dziękujemy za Wasze serca pełne dobroci i wspólnie z niecierpliwością czekamy na kolejne działania, które sprawią radość wielu innym.

            W tym roku dołączyło do nas KGW w Rekowie Górnym - Dziękujemy Panią za wsparcie naszej szkolnej akcji. Wasza obecność i zaangażowanie wzbogaciły nasze działania i sprawiły, że nasza inicjatywa mogła dotrzeć do jeszcze większej liczby osób potrzebujących. Dziękujemy za Waszą hojność i serce otwarte na potrzeby innych. Razem tworzymy piękną społeczność, gotową do pomocy i otwartą na dobroć. Dziękujemy jeszcze raz za Wasze wsparcie i dobro, które przekazaliście w ramach naszej akcji "Podziel się radością".

            Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim obfitości radości, miłości i spokoju. Niech te Święta będą czasem spędzonym w ciepłej atmosferze rodzinnego współdzielenia, pełnym nadziei i optymizmu. Wesołego Alleluja! 🐣🌷

        • WIELKANOCNE WARSZTATY KREATYWNOŚCI W KLASIE 1: PALMY, KARTKI, OWIES I ZAJĄCZEK
          • WIELKANOCNE WARSZTATY KREATYWNOŚCI W KLASIE 1: PALMY, KARTKI, OWIES I ZAJĄCZEK

          • Warsztaty wielkanocne w klasie 1 były prawdziwą ucztą dla wyobraźni i kreatywności dzieci. Przed świętami Wielkiej Nocy nasza klasa zamieniła się w barwne warsztaty, gdzie każdy mógł wyrazić swoje talent artystyczny i uczyć się tradycji związanych z tym wyjątkowym czasem.

            Na początek dzieci zajęły się tworzeniem palm wielkanocnych. Z papieru, gałązek i kolorowych wstążek powstawały prawdziwe dzieła sztuki, które potem ozdobiły nasze domy. To było fascynujące doświadczenie, które łączyło w sobie zarówno naukę, jak i zabawę.

            Następnie przyszła pora na własnoręcznie wykonane kartki wielkanocne. Dzieci mogły wyrazić swoje uczucia i życzenia, tworząc unikatowe dzieła sztuki z farb, kolorowych papierków i kredki. To nie tylko rozwijało ich zdolności manualne, ale także uczyło empatii i troski o innych.

            Oprócz tego dowiedzieliśmy się o tradycjach wielkanocnych. Pani Bożenka opowiadała nam, dlaczego sadzimy owies przed świętami i co to symbolizuje. Obserwowanie kiełkującego ziarna i rosnącej zielonej trawy było fascynujące i uczyło nas cierpliwości oraz doceniania piękna natury.

            Na koniec mieliśmy niezapomniane spotkanie z zajączkiem wielkanocnym, który odwiedził naszą klasę. To było magiczne przeżycie, które wzbudziło wiele radości i uśmiechów na twarzach dzieci. Zajączek nie tylko przyniósł nam słodkie niespodzianki, ale także uczynił nasze święta jeszcze bardziej wyjątkowymi.

            Warsztaty wielkanocne w klasie 1 nie tylko rozwijały nasze umiejętności artystyczne, ale także integrowały naszą grupę i wprowadziły nas w świat tradycji i zwyczajów związanych ze świętami Wielkiej Nocy. To było niezapomniane przeżycie, które na długo pozostanie w naszej pamięci.

        • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU
          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

          • 27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. To wspólne święto ludzi sceny i widzów. Z tej okazji uczniowie klasy czwartej naszej szkoły przygotowali przedstawienie pt. „Legenda o warszawskim Bazyliszku” i wystąpili przed społecznością uczniowską na szkolnej scenie. Sztuka bardzo się wszystkim podobała. Aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

        • TWÓRCZE ZAJĘCIA KRAWIECKIE NA ŚWIETLICY SZKOLNEJ
          • TWÓRCZE ZAJĘCIA KRAWIECKIE NA ŚWIETLICY SZKOLNEJ

          • Podczas zajęć na szkolnej świetlicy dzieci uczą się szycia, korzystając z igły i nitki, tworząc piękne dzieła. Cały proces odbywa się pod czujną opieką Pani Anny G., która nie tylko kieruje nimi w technicznych aspektach szycia, lecz również inspiruje ich do tworzenia własnych, wyjątkowych projektów.

        • SZKOLENIE Z PIERWSZEJ POMOCY DLA PERSONELU SZKOLNEGO
          • SZKOLENIE Z PIERWSZEJ POMOCY DLA PERSONELU SZKOLNEGO

          • W dniu 25 marca 2024 roku w naszej szkole miało miejsce ważne szkolenie z zakresu pierwszej pomocy, skierowane do wszystkich nauczycieli i pracowników placówki. Celem tego szkolenia było zapewnienie, że personel szkolny jest przygotowany do udzielenia natychmiastowej pomocy w przypadku nagłych wypadków lub sytuacji kryzysowych, które mogą wystąpić w środowisku szkolnym.

            Podczas szkolenia pracownicy zostali przeszkoleni z różnych aspektów udzielania pierwszej pomocy, włączając w to:

            1. Ocena sytuacji: Zdolność do szybkiej oceny sytuacji i świadomej reakcji na nagłe wypadki lub choroby, zrozumienie zagrożeń i podejmowanie odpowiednich kroków bezpieczeństwa.

            2. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO): Nauka technik reanimacji krążeniowo-oddechowej, w tym stosowanie uciśnięć klatki piersiowej i wentylacji, aby przywrócić krążenie i oddychanie.

            3. Zatrzymanie krwawienia: Szkolenie z zatrzymywania krwawienia poprzez uciskanie lub opatrunek uciskowy, aby zapobiec utracie krwi i szybko udzielić pomocy poszkodowanym.

            4. Opieka nad osobami z obrażeniami: Poznanie podstawowych zasad udzielania pomocy osobom z różnego rodzaju obrażeniami, w tym złamaniami, skręceniami, oparzeniami czy odmrożeniami.

            5. Korzystanie z defibrylatora AED: Zapoznanie z obsługą automatu do defibrylacji zewnętrznej (AED) w przypadku zatrzymania krążenia z powodu migotania komór lub bezczynności elektrycznej serca.

            Szkolenie z pierwszej pomocy ma kluczowe znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa uczniów, ale także dla personelu szkolnego, który może stanowić pierwszy punkt kontaktu w przypadku nagłych sytuacji. Dzięki temu szkoleniu nasi nauczyciele i pracownicy są teraz lepiej przygotowani do radzenia sobie w przypadkach nagłych, co zwiększa ogólne poczucie bezpieczeństwa w naszej szkole.

        • WYJAZD NA MECZ DO TRÓJMIASTA
          • WYJAZD NA MECZ DO TRÓJMIASTA

          • To już mała (a może całkiem spora) tradycja, że uczniowie języka kaszubskiego biorą udział w dorocznym konkursie plastycznym, a w jego finale w wielkim Meczu Kaszubskim, organizowanych przez Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie i firmę Trefl. Tegorocznym patronem konkursu i całego roku w ZK-P jest ks. Hilary Jastak - pierwszy kapelan Solidarności, żołnierz AK, dyrektor Caritasu, organizator sierocińców i pomocy potrzebującym, budowniczy kościoła w Gdyni. 

            Jak zwykle, podsumowanie - finał konkursu miał miejsce podczas wydarzenia sportowego z udziałem jednej z drużyn, sponsorowanej przez firmę Trefl. Wybraliśmy się i my na mecz siatkówki pomiędzy Treflem Gdańsk a Stalą Nysa. W ostatni piątek uczniowie naszej szkoły mogli spotkać ponad 9 tysięcy (padł rekord frekwencji w tegorocznej lidze) innych uczniów języka kaszubskiego z całego województwa pomorskiego. Pomimo zaciętego spotkania i gorącego dopingu "nasi" siatkarze z Gdańska, ulegli gościom z Nysy 1:3.

            Nie zepsuło to naszych dobrych humorów i nie przeszkodziło w wesołym spędzeniu piątkowego popołudnia i wieczoru.

            Już dzisiaj planujemy kolejne wyprawy na mecze drużyn trójmiejskich drużyn.

            M.Czarnowski

        • KONKURS O ŚWIĘTYM WOJCIECHU
          • KONKURS O ŚWIĘTYM WOJCIECHU

          • REGULAMIN ARCHIDIECEZJALNEGO KONKURSU PT. „ŚLADAMI ŚWIĘTEGO WOJCIECHA – NASZA DROGA WIARY”

            Poprzez Uczestników Konkursu rozumie się zespoły projektowe liczące max. 10 uczniów w następujących kategoriach konkursowych:

            I kategoria - dzieci uczęszczające do przedszkola.

            II kategoria - uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej.

            III kategoria - uczniowie klas 4-8 szkoły podstawowej.

            Ogólna charakterystyka: Konkurs polega na wyłonieniu trzech zwycięskich zespołów projektowych z każdej kategorii konkursowej (przedszkole, klasy 1-3, klasy 4-8, szkoły ponadpodstawowe).

            a) I kategoria – Przedszkole: MEMORY O ŚWIĘTYM WOJCIECHU

            • Stworzenie kart “memory” przedstawiających najważniejsze sceny z życia świętego

            Wojciecha.

            • Maksymalna ilość kart do wykonania to 20 par (w formacie A4, pionowo).

            • Pracę rysunkową wykonują dzieci w ramach grupy wybraną techniką (kredki, pisaki,

            farby). Praca konkursowa powinna być dziełem projektowym podczas zajęć grupy

            przedszkolnej.

            b) II kategoria – Klasy 1-3 SP: KSIĄŻECZKA O ŚWIĘTYM WOJCIECHU

            • Stworzenie książeczki dla młodszych dzieci przybliżającej postać świętego Wojciecha

            oraz najważniejsze momenty z jego życia.

            • Książeczka powinna zachowywać format A4 lub A5.

            • Pracę rysunkową wykonują dzieci w ramach grupy wybraną techniką (kredki, pisaki,

            pastele, farby). Praca konkursowa powinna być dziełem projektowym podczas zajęć

            lekcyjnych.

            • Strony książeczki powinny zawierać krótki opis bądź komentarz tego, co zostało

            zilustrowane, aby całość była opowieścią o życiu świętego Wojciecha.

            • Praca powinna zawierać max. 25 stron.

            c) III kategoria – Klasy 4-8 SP: MAPA MYŚLI - ŻYCIE ŚWIĘTEGO WOJCIECHA

            • Stworzenie mapy myśli (rysunek, plakat, grafika komputerowa) przedstawiającej

            najważniejsze informacje z życia świętego Wojciecha.

            • Format A4.

            Termin dostarczenia prac 15 kwietnia 2024 r.

            Więcej informacji u Pana Mateusza

        • PODZIĘKOWANIE ZA SOLIDARNOŚĆ: WSPÓLNIE ZDOBYLIŚMY SERCA
          • PODZIĘKOWANIE ZA SOLIDARNOŚĆ: WSPÓLNIE ZDOBYLIŚMY SERCA

          • Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przesłali nam swoje zdjęcia i w ten sposób solidaryzowali się z ludźmi z Zespołem Downa. Wasz udział sprawił, że nasza inicjatywa stała się jeszcze bardziej wyjątkowa i pełna wartości. Razem pokazaliśmy, jak istotna jest empatia oraz wsparcie dla wszystkich członków naszej społeczności. Jeszcze raz dziękujemy za Waszą hojność i zaangażowanie!

        •  „MALI BADACZE Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO  – EKSPERYMENTY Z LODEM.’’
          • „MALI BADACZE Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO – EKSPERYMENTY Z LODEM.’’

          • Dziecko czerpie wiedzę o świecie z najbliższego otoczenia. Zadaniem dorosłych jest tworzenie odpowiednich warunków i zachęcanie go do wnikliwych obserwacji. Pod koniec kalendarzowej zimy w oddziale przedszkolnym przeprowadziliśmy wiele badań i eksperymentów z wodą oraz lodem. Zima sprzyja takim aktywnościom, tym bardziej, że niedawno odkrywaliśmy tajemnice Ziemi. Stąd też nasza inspiracja lodowa... Dzieci zamieniły się w dociekliwych badaczy. Najpierw przedszkolaki klasyfikowały przedmioty przyniesione z domu zgodnie z trzema stanami skupienia substancji w przyrodzie. Dowiedziały się, że istnieją ciała stałe, płynne i gazowe. Zastanawiały się skąd się bierze lód i jakim jest ciałem? Same wyprodukowały kostki lodu, aby przeprowadzić doświadczenia. Swoje hipotezy dzieci skonfrontowały z materiałem filmowym ,,Sprawdzamy stany skupienia – Ukochane Eksperymenty’’. Następnie dogłębnie  zbadały właściwości lodu poprzez dotykanie, lizanie, pocieranie, oglądanie pod światłem i przez lupę, stukanie kostkami  o siebie. Wyciągnęły wnioski, że lód jest bezbarwny, przezroczysty, zimny, gładki, wilgotny, śliski, twardy. Odkryły, że w sali szybko się topi i zamienia w wodę. Wyjaśniały, że woda zamarza w temperaturze 0 ºC i wówczas powstaje lód. Kolejne doświadczenia przyczyniły się do udzielenia odpowiedzi na pytania: Dlaczego lód się nie topi w wodzie? Dlaczego lód pływa i nie tonie? Poznały prawo Archimedesa, zgodnie z którym siła wyporu wody działająca na ciało jest tym większa, im lżejsze jest ciało od wody ( ma mniejszą gęstość ). Lód pływa więc w wodzie, ponieważ jego gęstość jest mniejsza od gęstości wody. Dalsze doświadczenia z lodem pozwoliły szukać odpowiedzi na pytanie badawcze ,,Co robi lód z solą?’’ Fantastyczną pomocą naukową okazał się kolejny film edukacyjny ,,Przedszkolne laboratorium. Uratujmy kostkę lodu.’’ Zabawy z lodem – badawcze, sensoryczne – okazały się dla dzieci niezwykle atrakcyjne, twórcze i radosne. Mogły polisensorycznie doświadczać, eksperymentować, odkrywać, kreować i bawić się!

        • TĘTNIĄCE ŻYCIEM ŚWIĘTO WIELKANOCNE: KIERMASZ I KONKURS PALM
          • TĘTNIĄCE ŻYCIEM ŚWIĘTO WIELKANOCNE: KIERMASZ I KONKURS PALM

          • W dniu 21 marca 2024 roku w naszej szkole odbył się niezwykły kiermasz wielkanocny, zorganizowany dzięki staraniom i zaangażowaniu Rady Rodziców. Wydarzenie to było prawdziwym świętem kreatywności i tradycji, które przyciągnęło uczestników z różnych grup wiekowych.

            Na kiermaszu można było znaleźć różnorodne ozdoby wielkanocne oraz piękne palmy przygotowane przez uczniów i rodziców. Konkurs na najpiękniejszą palmę wzbudził ogromne zainteresowanie i zaangażowanie uczestników. Rywalizacja była zacięta, a każda praca emanowała wiosennym urokiem i radością.

            Dla najmłodszych uczestników przygotowane były także zajęcia plastyczne, które pozwoliły im wyrazić swoją twórczość i rozwijać zdolności artystyczne. Dzieci cieszyły się możliwością tworzenia własnych dzieł, dodając koloru i radości całemu wydarzeniu.

            Nie możemy zapomnieć o niezastąpionych paniach z Koła Gospodyń Wiejskich, które przygotowały pyszne ciasta i smakołyki, dodając wydarzeniu wyjątkowego smaku i atmosfery domowego ciepła.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie w organizację tego wyjątkowego kiermaszu wielkanocnego. Wasza praca i zaangażowanie sprawiły, że to święto było niezapomniane dla wszystkich uczestników.

             

        • GMINNY KONKURS RECYTATORSKI
          • GMINNY KONKURS RECYTATORSKI

          • 19 marca 2023 r. w Żelistrzewie odbył się Gminny Turniej Recytatorski i Poezji Śpiewanej. Jury oceniało recytację uczestników w trzech kategoriach (klasy I - III, IV - VI, VII - VIII) oraz w Turnieju Poezji Śpiewanej. Marcelina Kąkol zajęła II miejsce w kategorii poezji śpiewanej. W kategorii klas IV - VI Liliana Rysmanowska otrzymała wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy laureatom oraz wszystkim uczestnikom konkursu.

        • WARSZTATY KLASA 2
          • WARSZTATY KLASA 2

          • W przedostatnim tygodniu przed świętami wielkanocnymi w klasie 2 odbyły się zajęcia praktyczne podczas których dzieci wykonały palmy wielkanocne. Dzieci z dużym zaangażowaniem przygotowywały palemki, które zabiorą ze sobą w Niedzielę Palmową do kościoła. Uwielbiamy takie zajęcia.

        • PRZYWITANIE WIOSNY W KLASACH 0 - 3
          • PRZYWITANIE WIOSNY W KLASACH 0 - 3

          • Wiosna to czas , kiedy wszystko budzi się do życia, świat z dnia na dzień robi się kolorowy. 21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego. Uczniowie klas I-III pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Czekali na ten dzień z niecierpliwością, bo wiedzą, że w tradycji szkoły Pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny sposób. Tego dnia każda klasa zaangażowała się w pełni, aby zaprezentować się jak najlepiej, przygotowywała wiosenne stroje i dekoracje. Na korytarzach od rana było kolorowo i wesoło.Punktem kulminacyjnym wiosennego święta było spotkanie z przedszkolakami z oddziału przedszkolnego , którzy przygotowali piękną Marzannę. W kolorowym korowodzie z Marzanną przy dźwiękach instrumentów perkusyjnych i głośnych kocich okrzykach, dzieci wyruszyły na plac przedszkolny, by pożegnać zimę i przywitać wiosnę. Dzieci wspólnie odśpiewały piosenkę o wiośnie" Maszeruje Wiosna" oraz umieściły Marzannę w ogrodzie oddziału przedszkolnego żegnając tym samym na dobre minioną porę roku!   

        • TĘCZA NA STOPACH: INICJATYWA KOLOROWYCH SKARPETEK W SZKOLE - WYRAZ SOLIDARNOŚCI Z OSOBAMI Z ZESPOŁEM DOWNA
          • TĘCZA NA STOPACH: INICJATYWA KOLOROWYCH SKARPETEK W SZKOLE - WYRAZ SOLIDARNOŚCI Z OSOBAMI Z ZESPOŁEM DOWNA

          • W dniu 21 marca 2024 roku w naszej szkole miała miejsce wyjątkowa inicjatywa "Kolorowe Skarpetki", będąca wyrazem solidarności z osobami z Zespołem Downa. Z tej okazji uczniowie włożyli różnokolorowe, niepasujące do pary skarpetki, manifestując swoje wsparcie i zrozumienie dla tych osób.

            Wspaniałą inicjatywę wspierał Samorząd Uczniowski, który przygotował gazetkę na korytarzu, poświęconą temu wydarzeniu. Szczególnie godna uwagi była klasa 1, wraz z panią wychowawczynią, która również zorganizowała własną gazetkę na ten temat w swojej sali lekcyjnej.

            Wychowawcy tego dnia prowadzili rozmowy z uczniami na temat znaczenia solidarności oraz różnorodności w naszym społeczeństwie. Był to nie tylko moment wyjątkowej integracji społeczności szkolnej, lecz także okazja do refleksji i nauki empatii wobec innych.

            Ta aktywność pokazuje, że nasza szkoła jest miejscem, gdzie promuje się wartości takie jak akceptacja, zrozumienie i wsparcie dla każdego człowieka, niezależnie od jego cech czy umiejętności. Dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli, uczyniliśmy ten dzień wyjątkowym i pamiętnym dla wszystkich.

        • TANGRAMOWE WYZWANIE: MIĘDZYNARODOWY KONKURS MATEMATYCZNY 2024
          • TANGRAMOWE WYZWANIE: MIĘDZYNARODOWY KONKURS MATEMATYCZNY 2024

          • Dnia 21 marca 2024 roku w naszej szkole miało miejsce niezwykłe wydarzenie - międzynarodowy konkurs matematyczny. Wzięło w nim udział 13 uczniów, począwszy od klasy II aż do klasy VI. Konkurs, znany jako Kangur Matematyczny 2024, zgromadził utalentowanych matematyków z różnych klas.

            Każdy uczestnik tego prestiżowego konkursu został uhonorowany wyjątkowym upominkiem - tangramem chińskim. To symboliczne wyróżnienie stanowiło nie tylko nagrodę za trud włożony w przygotowania do konkursu, ale również zachętę do dalszego rozwijania swoich umiejętności matematycznych.

            Atmosfera konkursu była niesamowita, pełna zapału i pasji do matematyki. Uczniowie wykazali się nie tylko wiedzą, ale także kreatywnością i umiejętnością rozwiązywania trudnych zadań. Każdy z nich mógł być dumny ze swojego udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

            Międzynarodowy konkurs matematyczny nie tylko dostarczył uczestnikom niezapomnianych przeżyć, ale również zainspirował ich do dalszego pogłębiania wiedzy matematycznej i rozwijania swoich umiejętności. Dzięki takim inicjatywom szkolnym uczniowie mają okazję poszerzać horyzonty i rozwijać swoje pasje.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Wiktora Czapiewskiego w Rekowie Górnym
      • (+58) 673-85-61
      • ul. Czapiewskiego 1, 84-123 Rekowo Górne 84-123 Rekowo Górne Poland
      • Dyrektor Szkoły Lidia Ceynowa-Krawczyk Interesantów w sprawach skarg i wniosków przyjmuje w poniedziałek w godzinach 9:30-10:30
    • Logowanie