W tym roku obchodzimy 550 rocznicę urodzin wielkiego Polaka, najsłynniejszego, najwybitniejszego astronoma w dziejach świata - Mikołaja Kopernika. To właśnie dzień jego urodzin został ustanowiony Dniem Nauki Polskiej i jest wyrazem hołdu dla polskiej myśli naukowej.
Dzieci z oddziału przedszkolnego zgłębiły wiedzę na temat postaci i dokonań Mikołaja Kopernika na podstawie prezentacji multimedialnej przygotowanej przez nauczycielkę. Wszyscy doskonale znają słynne powiedzenie, że astronom ,,Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię’’. Wcześniej wierzono, że Ziemia stanowi centrum Układu Słonecznego, wokół którego kręci się Słońce i wszystkie inne planety. Kopernik zaś udowodnił, że to Słońce stoi w miejscu, a Ziemia i inne planety i gwiazdy krążą wokół niego. Jego teoria obowiązuje do dziś.
Dlaczego smarowanie chleba masłem stało się popularne w całej Europie ? Otóż, Kopernik jako lekarz, zajmował się badaniem przyczyn zarazy w Olsztynie. Odkrył wkrótce, że jej głównym powodem był spożywany zanieczyszczony chleb, gdyż pieczywo często lądowało na ziemi, po czym było konsumowane razem z brudem i zarazkami. Kopernik wpadł wówczas na pomysł, aby smarować pieczywo masłem, aby przywierający do pieczywa brud zniechęcał ludzi do jedzenia. W efekcie ludność zaczęła dostrzegać problem. Brudny chleb przestał gościć w jadłospisie. Zaraza ustąpiła, natomiast samo smarowanie chleba masłem stało się słynne w całej Europie. Dzieci również zastanawiały się Co Kopernik miał w tornistrze? Okazało się, że nic nie miał, bo nie posiadał tornistra ! Do szkoły nosiło się tylko tabliczkę do pisania. Podręczników nie było; jedyną książkę miał nauczyciel. Dzieci ponadto poznały prawa i obowiązki uczniów przy katedrze w okresie średniowiecza oraz we współczesnej szkole.
Kopernik za sprawą swojej teorii heliocentrycznej zmienił świat. Z całą stanowczością można stwierdzić, że był wybitną osobą i współczesna nauka wiele mu zawdzięcza, dlatego w niektórych miastach Polski na jego cześć wzniesiono pomniki. Jeden z kraterów na Marsie i na Księżycu oraz planetoida zostały nazwane– Copernicus. Międzynarodowy Port lotniczy Wrocław-Strachowice nosi imię Mikołaja Kopernika. Jest on również patronem centrum nauki w Warszawie. Nazwę kopernik (łac. Copernicium ) nadano pierwiastkowi 112. Wizerunek astronoma widniał na banknocie o nominale 1000 zł oraz na monecie kolekcjonerskiej. Przedszkolaki Dzień Nauki Polskiej uczciły wykonaniem plakatu ,, Kosmos’’ oraz ,,550 rocznica urodzin’’. Odbyły lot promem kosmicznym za pomocą gry komputerowej. Obchody Dnia Nauki Polskiej były bardzo aktywne i pełne wrażeń.