W minionym tygodniu poznaliśmy kilka zagadnień związanych z bezpiecznym poruszaniem się jako pieszy w przestrzeni publicznej. Jednym z bardzo ważnych aspektów bezpieczeństwa dziecka jest bezpieczna droga do przedszkola. Należy pamiętać, że dziecko w wieku przedszkolnym w żadnym wypadku nie może pokonywać drogi do czy też z przedszkola samo. Dziecko do 7 roku życia nie może chodzić po ulicy bez osoby dorosłej. Mimo, iż przedszkolaki na ulicy znajdują się pod opieką dorosłego, powinniśmy powoli wpajać im podstawowe zasady bezpieczeństwa. W drodze do przedszkola rozmawiajmy o mijanych znakach, sygnalizacji świetlnej, zasadach przechodzenia przez ulicę.
Dziecko w wieku przedszkolnym powinno już wiedzieć:
- co to jest sygnalizator świetlny i że czerwone światło mówi: stój!, a zielone: idź!,
- przy przechodzeniu przez ulicę (nawet, gdy jest sygnalizator świetlny), należy spojrzeć w lewo, potem w prawo i znów w lewo – dopiero upewniwszy się, że nic nie nadjeżdża, dziecko może przejść na drugą stronę,
- przez jezdnię należy przechodzić, nigdy nie przebiegać,
- zawsze należy chodzić lewą stroną drogi,
- jeśli wzdłuż jezdni jest chodnik, należy iść chodnikiem, nie poboczem jezdni,
- wieczorem należy zaopatrzyć się w elementy odblaskowe, aby być widocznym dla kierowców.
Realizowanie tygodniowej tematyki: Bezpieczni na drodze stało się impulsem do stymulowania i ukierunkowywania aktywności: językowej, społeczno – emocjonalnej, plastyczno – technicznej, matematyczno – przyrodniczej, muzyczno – ruchowej, sensorycznej. Dzieci poznały niektóre znaki ostrzegawcze, informacyjne, nakazu i zakazu. W praktyce uczyły się pięciu zasad przechodzenia przez jezdnię w wyznaczonym miejscu, utrwalały wiadomości dotyczące sygnalizacji świetlnej. Z różnorodnych materiałów wykonały makietę ulicy. Samodzielnie poszukiwały odpowiedzi na ważne pytania: Po co nam odblaski na ubraniu? Jak wygląda człowiek z odblaskami lub ich brakiem na ciemnej ulicy? Czy odblaski mogą uratować życie? Podczas eksperymentu przedszkolaki stanęły w przyciemnionym korytarzu. Niektóre z nich nałożyły kamizelki, breloczki i opaski odblaskowe. Wśród grupy znalazło się dziecko, które ubrało czarną kurtkę. Dzieci potwierdziły wysunięte hipotezy, udzieliły odpowiedzi na postawione pytania i wysunęły właściwe wnioski ,, Po co nam odblaski?’’ Uwieńczeniem i podsumowaniem tygodniowej tematyki było spotkanie z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Pucku.