Koty to fascynujące zwierzęta! Obok psów są najczęściej hodowanymi zwierzętami na całym świecie. Te stworzenia uwielbiają towarzystwo ludzi, choć znane są z tego, że chodzą własnymi ścieżkami. Kiedy wypada Dzień Kota? Czy koty zasługują na swoje święto? Egipcjanie uznawali te zwierzęta za święte, Europejczycy doceniali ich zdolności zabijania szkodników. Nie od dziś wiadomo, że znaczenie kotów w życiu człowieka jest niebagatelne.
17 lutego każdego roku świętujemy Międzynarodowy Dzień Kota, dzień ustanowiony z inicjatywy Włochów już w 1990 roku. Polska dołączyła do obchodów tego wyjątkowego dnia w 2006 roku. Pomysł utworzenia Światowego Dnia Kota wziął się z chęci uwrażliwienia ludzi na los bezdomnych zwierząt, promowania działań na ich rzecz oraz niesienia pomocy kotom.
Dzień Kota stał się świetnym pretekstem, aby w oddziale przedszkolnym zorganizować zabawy integracyjne, ruchowe, manualne oraz zajęcia dydaktyczne, które przyczyniły się do wzbogacenia wiedzy. Dzieci poznały nazwy dzikich kotów oraz nazwy ras kotów domowych. Na podstawie ilustracji i prezentacji multimedialnej opisywały wygląd zwierząt, ich budowę zewnętrzną ( głowę, uszy, oczy, nos, ogon, wibrysy), wielkość, kolor. Opowiadały o sposobie życia i odżywiania domowych futrzaków. Poznały możliwości ich komunikowania się z otoczeniem oraz dlaczego regularna zabawa z uroczymi mruczkami jest ważna. Rozwijano nie tylko aktywność językową, ale również ruchową, plastyczną i muzyczną. Dzięki uprzejmości Pani Lucynki przedszkolaki miały okazję na żywo zobaczyć, dotknąć i przytulić kota rasy sfinks oraz cornish rex. To był moment, który zapewne pozostanie w dziecięcej pamięci na długo.