Woda jest jednym z głównych czynników, dzięki którym możliwe jest życie na Ziemi. Zajmuje aż 3/4 powierzchni naszej planety, ale niestety dostępna dla człowieka woda słodka (rzeki, jeziora, wody gruntowe) – to jedynie 1% tych zasobów, kolejnych 2% przechowują lodowce. Aktualnie ok. dwóch miliardów ludzi cierpi z braku dostępu do wody pitnej.
Ciągle na świecie z powodu braku czystej wody umierają ludzie. Warto o tym pamiętać odkręcając codziennie kran. Deficyt wody wzrasta w zastraszającym tempie i jest w pierwszym rządzie wynikiem zmian klimatycznych, które doprowadzają do pustynnienia wielu obszarów na świecie. Zmiany klimatyczne wpłyną nie tylko na przyrodę i środowisko lecz spowodują też zmiany społeczne, fale migracyjne oraz walkę o zasoby wodne. Pomimo tego, iż woda cały czas jest surowcem bardzo cennym, to niszczymy jej zasoby zanieczyszczając morza, rzeki i jeziora. Dla podkreślenia problemu od 1992 roku, 22 marca corocznie obchodzimy Dzień Wody, który został ustanowiony po konferencji w Rio de Janerio, decyzją Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ta ogólnoświatowa akcja ma na celu przypominanie mieszkańcom naszej planety, jak ważna dla zdrowia i życia jest woda, zwrócenie uwagi ludzi na niewielkie zasoby wody pitnej, które posiadamy oraz na kwestię zanieczyszczenia i marnowania zasobów wody na Ziemi. Obchody Światowego Dnia Wody stały się świetnym pomysłem na zorganizowanie cyklu ciekawych zajęć w oddziale przedszkolnym. W tym dniu wszystkie dzieci przyszły ubrane na niebiesko i wspólnie odkrywaliśmy tajemnice wody i jej znaczenie dla życia ludzi, zwierząt i roślin. Postanowiliśmy połączyć zajęcia edukacyjne ze świetną zabawą. Dzień Wody stał się inspiracją do podejmowania działań i różnorodnej aktywności, m.in. ruchowej, manualnej, poznawczej, językowej, rozwijania pojęć matematycznych, eksperymentowania i do zabaw z wodą. Do ćwiczeń gimnastycznych wykorzystano butelki po wodzie mineralnej. Dzieci z niebieskiego papieru wycinały kropelki wody, które służyły do obliczeń matematycznych. Określały liczbę kropel wody w zbiorach i porównywały je ze sobą. Utrwalono znak równości. Z rozsypanki literowej układały słowa: woda, butelka. Odgadywały zagadki słuchowe, rozróżniając odgłosy wody w naturze: padający deszcz, szum morskich fal, strumień morski, kapanie wody z kranu, kąpiel pod prysznicem. Na podstawie prezentacji multimedialnej i obserwacji globusa, przedszkolaki dowiedziały się, że na naszej planecie znajduje się o wiele więcej wód niż lądów. Jednak pomimo tego musimy oszczędzać wodę, bo ta z mórz i oceanów to woda słona. Poruszyliśmy temat czemu woda jest dla nas ważna oraz dlaczego wody jest mało i jakie mogą być tego powody. Dzieci poznały kilka sposobów na ochronę wody. Po tych ciekawych zajęciach dzieci poznały rolę wody jako niezbędnego składnika życia ludzi, zwierząt i roślin. Rozumieją, dlaczego i w jaki sposób należy oszczędzać wodę. Nauczyły się prowadzić obserwacje i samodzielnie wyciągać wnioski z doświadczeń. Na koniec zabaw z wodą nauczyły się rymowanki:
,, Dziś w przedszkolu mamy modę, dzieci oszczędzają wodę. Wszyscy zawsze pamiętają: krany mocno zakręcają, aby woda nie kapała i do zlewu uciekała”.