Rekowo Górne, 25.11.2020
Cześć Filip!
Mam nadzieję, że u Ciebie wszystko dobrze i zdrowie Ci dopisuje.
W tych trudnych czasach koronawirusa, niestety nie uda nam się spotkać w ferie zimowe. Szkoda, miałem nadzieję, że uda Ci się przyjechać z rodzicami do Trójmiasta. Podczas naszej ostatniej rozmowy przez skype'a wspominałeś, że chciałeś zwiedzić Gdańsk. Byłoby super spędzić z Tobą trochę czasu i pozwiedzać Stare Miasto Gdańsk. Wiem, że nie możemy się spotkać. Mieszkasz we Wrocławiu, a ja w Pucku, to dość dalego od siebie. Raczej nie uda nam się spotkać, więc pomyślałem, że napiszę Ci trochę o Gdańsku. Proponuję też zwiedzić Gdańsk on line, jest taka strona.
Wiesz Filip, że miasto Gdańsk ma bardzo ciekawą historię. Czytałem ostatnio, bo przerabialiśmy na historii temat o odzyskaniu niepodległości przez Polskę.
Nie wiem czy wiesz, że nazwa Gdańsk jest pochodzenia słowiańskiego. To miasto o tysiącletniej tradycji, wielki port na Bałtyku u wyjścia Wisły do morza, centrum wytwórcze, słynące zwłaszcza z przemysłu okrętowego, ośrodek nauki i kultury.
Lubię jeździć z rodzicami do Gdańska pociągiem. Jest to zawsze ciekawa podróż. Jest tam dużo ładnych uliczek. Zwłaszcza ulica Mariacka.
Na pewno Ci się spodoba Dwór Artusa, to symbol siły i bogactwa Gdańska. Jego początki sięgają XIV wieku i średniowiecznych legend o królu Arturze.
Wkraczając na Królewską Drogę, przewita nas Złota Brama. To duma Gdańska. Wyczytałem, że w średniowieczu biegł tam trakt handlowy. Tam mieszkali bogaci ludzie. Z rodzicami możemy się spotkać przy fontannie Neptuna . Koniecznie trzeba tam wrzucić monety na szczęście. To punkt obowiązkowy naszej trasy.
Razem z rodzicami możemy zobaczyć jeszcze jedno miejsce, trochę dalej. To Westerplatte.
Pominik Bohaterów Westerplatte jest sto razy ładniejszy na żywo. To też musisz zobaczyć. Jest usytuowany na usypanym kopcu. Jest pokryty napisami i rzeźbami poświęconymi pamięci wszystkich Polaków, walczacych na Wybrzeżu podczas II Wojny Światowej.
Zapraszam Cię serdecznie, chętnie połazimy i opowiem Ci o Gdańsku. Opisałem trochę zabytków, ale jeszcze jest sporo : Kościół Mariacki, Żuraw, Złota Kamienica czy Ratusz. Gdańsk to piękne i bogate miasto, o które walczyli i zabiegali zaborcy i źli ludzie. Zostało bardzo zniszczone i dotknięte złem, ale przetrwało. Trzeba o nie dbać i o nim pamiętać. Ja dumny jestem, że jest to Wolne Miasto.
Musimy je zwiedzić, jak tylko uda się Ci przyjechać. Zapraszam na lody i pizzę na Starym Mieście. Kończę, pozdrawiam i czekam na odpowiedź, co u Ciebie.
Trzymaj się,
Krzysiek.
,,Za co kocham Polskę”
Jakub Łapiński
Za co kocham Polskę?
Łatwe to pytanie
i teraz odpowiem na nie.
Piękne lasy, wysokie góry,
niebieskie morze i piękne Mazury,
zabytki, pomniki, flagi, sztandary
to naszych przodków dary.
Wspólna historia łączy nas
i daje siłę w trudny czas.
Raz jest dobrze czasem źle,
ale razem dzieje się.
Wolność, duma, honor
to wyróżnia nas
i daje nadzieję na trudny czas.
Wszyscy razem i w jedności
zawsze radę damy by obronić jej.