22 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym. Każdy z pozytywnym nastawieniem przystąpił do rozwiązywania zadań, a było ich aż 24. Konkurs trwał 75 minut i uczniowie maksymalnie wykorzystał swój czas. Na zakończenie każdy otrzymał drobny upominek:)
Projekt – sekrety książki „Felix, Net i Nika oraz gang niewidzialnych ludzi” zamknięte w lapbooku
Kanon lektur w klasie 6 jest bardzo zróżnicowany. Są pozycje klasyków oraz całkiem nowe, ciekawe książki. Jedną z nich jest „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika. Uczniowie klasy VI na kilku godzinach lekcyjnych języka polskiego w b.r. szkolnym analizowali treść tej lektury obowiązkowej. Po omówieniu elementów świata przedstawionego, cech gatunkowych powieści oraz charakterystyce głównych bohaterów, zdobyte informacje podsumowali w lapbooku.
Lapbook, „książka na kolanie”, to interaktywna teczka lub rozkładana książka, w której znajduje się wszystko, co wiąże się z danym tematem. Może zawierać dowolną ilość schowków, kieszonek, karteczek, mapek i rysunków. Uczniowie poradzili sobie znakomicie. Wykazali się ogromną kreatywnością i z wielkim zaangażowaniem pracowali nad swoimi projektami, czego efektem są interesujące i pięknie wykonane prace.
3
SZKOLNY KONKURS HISTORYCZNY
Zapraszamy uczniów klas V – VIII do udziału w konkursie historycznym dotyczącym uchwalenia Konstytucji 3 maja.
230 lat temu Sejm Wielki przyjął Ustawę Rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie nowocześnie spisaną konstytucją. Regulowała organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Celem ustawy było ratowanie państwa, likwidacja wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
W tym szczególnym czasie chcemy abyście swym udziałem w konkursie uczcili 230 rocznicę tego wielkiego wydarzenia historycznego. Waszym zadaniem będzie podanie odpowiedzi na pytania zawarte poniżej i przesłanie ich przez dziennik elektroniczny do nauczyciela historii do 04 maja 2021 roku.
1. Podaj rok uchwalenia Konstytucji 3 maja.
2. Jaką inną nazwę nosi Konstytucja 3 maja?
3. W jakim czasie odbywały się obrady sejmu, który uchwalił Konstytucję 3 maja?
4. Które stronnictwo sejmowe chciało utrzymać wszystkie przywileje szlacheckie?
5. Wymień osoby pełniące funkcję marszałka w czasie obrad sejmu, który uchwalił konstytucję 3 maja.
6. Gdzie uchwalono pierwszą konstytucję na świecie?
7. Wymień trzech autorów Konstytucji 3 maja.
8. Gdzie odbyły się obrady, podczas których uchwalono Konstytucję 3 maja ?
9. Które prawo znosiła wprowadzona przez Konstytucję 3 maja zasada dziedziczenia tronu?
10. Która konfederacja zniosła postanowienia Konstytucji 3 maja?
11. Z ilu artykułów składała się Konstytucja 3 maja?
12. Kogo sejm obłożył podatkiem „dwudziestego grosza”?
13. Na jaki cel przeznaczono dochody nieobsadzonego najbogatszego w Polsce biskupstwa krakowskiego?
14. Kto, zgodnie z decyzją sejmu został pozbawiony prawa do udziału w sejmikach?
15. Jak się nazywał sekretarz króla, który brał udział we wszystkich etapach opracowania konstytucji?
16. Kiedy wygasał mandat poselski przed uchwaleniem Konstytucji 3 maja?
17. Jak długo obowiązywała Konstytucja 3 maja?
18. Proszę napisać:
- kto jest autorem obrazu?
- jaki tytuł nosi obraz?
- kogo niesie na ramionach wiwatujący tłum?
230 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
27 listopada 2020 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja.
„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, świadomy znaczenia Konstytucji 3 Maja jako ważnego elementu pamięci zbiorowej, oddając hołd wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego wiekopomnego aktu - myślicielom politycznym, posłom na Sejm Czteroletni, przedstawicielom ówczesnego obozu patriotycznego oraz pokoleniom Polaków, których niezłomna walka pozwoliła na przetrwanie lat niewoli i odzyskanie niepodległości, zachęca do refleksji nad dziedzictwem Konstytucji 3 Maja współcześnie”. Uchwalony w 1791 r. przez Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego akt wprowadził trójpodział władzy, niósł gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia. Jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych.
DZIEŃ ZIEMI
Klaśnij w dłonie raz!
Tupnij nogą dwa!
I powiedz głośno:
Przyjacielem Ziemi jestem Ja!
22 kwietnia przedszkolaki z oddziału przedszkolnego obchodziły Dzień Ziemi, pozwalający na kształtowanie świadomości ekologicznej. Oglądały film edukacyjny ,, Dzień Ziemi’’. Poznały wygląd i nazwy planet wchodzących w skład Układu Słonecznego. Wymieniały i układały je we właściwej kolejności. Pracowały z globusem, na którym wskazywały oceany i kontynenty. Wypowiadały się na temat znaczenia wody w przyrodzie, podawały sposoby jej oszczędzania. Poznały informacje na temat zanieczyszczeń zawartych w wodzie i ich wpływu na środowisko. Zdobywały wiadomości na temat znaczenia drzew dla ludzi i środowiska. Wyjaśniały znaczenie słów: ekolog, recykling, a także wymieniały oznaczenia pojemników przeznaczonych do segregowania odpadów oraz rodzaje odpadów. Dzieci ponadto rozegrały grę planszową ,,Powrót na Ziemię”. Słuchały i uczyły się piosenki pt. ,, Ziemia to wyspa zielona’’ oraz wykonały pracę plastyczną ,, Moja planeta Ziemia”.
13
ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI
Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970 r. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Zachęcamy do obejrzenia prezentacji przygotowanej przez Panią Bożenkę Grubba-Włodarską.
Strategia RP na rzecz Młodego Pokolenia
13 kwietnia 2021 r. odbyła się wojewódzka konferencja konsultacyjna, podczas której młodzi ludzie z Pomorskiego mogli zgłosić pomysły do „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia”, wieloletniego planu działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej. Konsultacje dla młodzieży to pierwsza w historii naszego państwa inicjatywa, w której przedstawiciel administracji rządowej zaprosił młodych Polaków do tworzenia strategii państwa polskiego, a tym samym do wspólnego decydowania o przyszłości Polski. W konferencji wzięli udział uczniowie naszej szkoły Jakub Łapiński i Bartosz Wieczorek. Celem konsultacji wojewódzkich było zebranie opinii i wypracowanie rozwiązań, które posłużą do stworzenia wieloletniego planu działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej. Dyskusję w ramach konsultacji, podzielono na kilka tematów. Nasi uczniowie pracowali w zespołach, które zajmowały się obszarami: społeczeństwo obywatelskie i kultura oraz zdrowie i sport.
NADAL PRACUJEMY ZDALNIE
Do 18 kwietnia br. zostały przedłużone wszystkie obowiązujące zasady ograniczonego funkcjonowania szkół i placówek. Z uwagi na nadal utrzymujący się wysoki poziom zachorowalności w kraju i konieczność zahamowania pandemii niezbędne jest przedłużenie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół.
TRADYCJE ŚWIĄTECZNE W WIELKIEJ BRYTANII
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych uczniowie klasy szóstej wzięli udział w klasowym konkursie dotyczącym tradycji wielkanocnych w Wielkiej Brytanii. Konkurs przeprowadzono online podczas ostatniej, przedświątecznej lekcji. Uczniowie mieli okazję sprawdzenia swojej wiedzy w zakresie świątecznego słownictwa oraz tradycji związanych z Wielkim Postem, Wielkim Tygodniem i Niedzielą Wielkanocną. Najlepsza okazała się Stefania Szlaga, która zdobyła 15 / 19 punktów. Serdecznie gratulujemy!
KREATYWNIE NA LEKCJACH JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Czasy pandemii i edukacji zdalnej to okres, kiedy uczniowie mają szczególną okazję wykazać się swoimi umiejętnościami cyfrowymi. Na lekcjach języka angielskiego postanowiliśmy je wykorzystać do powtórki materiału z rozdziału 4: „Feeling like home”. Zamiast pisania tradycyjnego sprawdzianu uczniowie przygotowali prezentacje, na których przedstawili omówione na lekcji zagadnienia gramatyczne czy leksykalne. Prezentacje zostały wzbogacone zdjęciami ilustrującymi poznane słownictwo, a gramatykę przedstawiono w praktyczny sposób, podając przykłady jej użycia. Znalazły się również zadania przygotowane dla innych uczniów do rozwiązania podczas omawiania prezentacji tak, by każdy mógł aktywnie brać udział w lekcji. Przygotowanie prezentacji umożliwiło gruntowną powtórkę poznanego materiału, jak również dało uczniom możliwość omówienia swojej pracy w języku angielskim. Przez chwilę każdy z nich wczuł się w rolę nauczyciela, rozwiązując z kolegami i koleżankami przygotowane przez siebie zadania. Brawo za kreatywność, pracowitość i odwagę!
NARODOWY SPIS POWSZECHNY LUDNOŚCI I MIESZKAŃ
1 kwietnia w całej Polsce rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Podstawową formą udziału w spisie jest samospis internetowy. Wystarczy wejść na stronę www.spis.gov.pl i wypełnić elektroniczny formularz. Na tej stronie podany jest również numer telefonu na infolinię, gdzie można uzyskać dodatkowe informacje lub dokonać spisu przez telefon. Udział w spisie jest obowiązkowy i obejmuje wszystkich mieszkańców.
ZNAMY JUŻ WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO NA NAJŁADNIEJSZĄ KARTKĘ WIELKANOCNĄ
Z radością informujemy, iż w dniu 31 marca 2021r. rozstrzygnięty został Szkolny Konkurs Plastyczny "Na najładniejszą kartkę wielkanocną" napisaną w j.angielskim, którego organizatorami były Pani Monika Stanek i Ewelina Maziec. Konkurs przeprowadzony został zdalnie. Jury nagrodziło prace w kategoriach: klas 1-3 oraz klas 5-8.
Uczniowie naszej szkoły nadesłali wiele pięknych prac, szkolne jury nie miało więc łatwego zadania, podejmując decyzję, która praca jest najpiękniejsza. Dlatego wszystkich naszych uczestników nagradzamy oceną celującą z angielskiego i pozytywną uwagą.
Gratulujemy wszystkim, którzy podjęli się uczestnictwa w konkursie!Wielkie brawa dla Was!
Poniżej prezentujemy zwycięskie prace.13
WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO: WODA I ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ (klasy 5-8)
Przedstawiamy wyniki konkursy plastycznego zorganizowanego z okazji Światowego Dnia Wody.
I MIEJSCE – Bartosz Wieczorek kl. 6
II MIEJSCE – Krzysztof Ruchniewicz kl. 7
III MIEJSCE – Honorata Krawczyk kl. 5
Woda jako fundamentalny zasób naturalny, zajmuje nadrzędne miejsce wśród działań Organizacji Narodów Zjednoczonych. Kierunek polityki wodnej ONZ został zdefiniowany w Agendzie 2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, przyjętej we wrześniu 2015 r., zgodnie z którą celem ONZ jest zapewnienie wszystkim ludziom dostępu do wody i urządzeń sanitarnych. W ramach obchodów Światowego Dnia Wody 2021 wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk wziął udział w spotkaniu wysokiego szczebla w sprawie realizacji celów wodnych Agendy 2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju.
„Kondycja zasobów wodnych w Polsce jest poddawana różnorakim presjom. Poziom dostępnych zasobów wodnych per capita oraz wielkość retencji wodnej nie zapewniają odpowiedniego zaopatrzenia kraju w wodę. Dlatego instytucje administracji publicznej prowadzą liczne działania i inicjatywy na rzecz podnoszenia jakości i ilości zasobów wodnych – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.”
ZAOSTRZENIE FUNKCJONOWANIA SZKOŁY
Uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych uczą się zdalnie. Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, od 29 marca zamknięte zostaną oddziały przedszkolne. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą lub pracowników, którzy realizują zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA
21 marca, to Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. W piątek 19 marca i w poniedziałek 22 marca uczniowie klasy I dołączyli do akcji. Podczas zajęć rozmawialiśmy na temat tolerancji, akceptacji oraz szacunku do osób niepełnosprawnych. Dzieci wykonały kolorowe skarpetki. Niektóre udało się dostarczyć do szkoły. Zostały umieszczone w klasowym kąciku. W domu pierwszaki oraz ich rodzice i rodzeństwo założyli na znak solidarności kolorowe skarpetki nie do pary. Tak ubrani pracowaliśmy zdalnie przez cały dzień. Opracowaliśmy również lekturę „Niesamowite przygody 10 skarpetek”. Dzieci przez 10 dni słuchały lektury z audiobooka – codziennie jeden rozdział. Potem na zajęciach opowiadały przygody 6 lewych i 4 prawych skarpetek. Kolorowały je oraz porównywały. Rozwiązały też quiz, po którym wyciągnęły wnioski i odpowiedziały na kluczowe pytanie” Czego nauczyła mnie historia kolorowych skarpetek?”. Skarpetki te uszczęśliwiały różne osoby, pomagały im, uczyły szacunku do drugiego człowieka, opiekowały się potrzebującymi i pocieszały chorych. Kochane Pierwszaki i Wasi Rodzice – Dziękuję za zaangażowanie i aktywną pracę podczas tych zajęć!
3
POŻEGNANIE ZIMY
Współpraca oddziału przedszkolnego ze środowiskiem lokalnym – Kołem Gospodyń Wiejskich z Rekowa Górnego stała się źródłem istotnych wartości na rzecz wzajemnego rozwoju i tworzenia warunków umożliwiających rozwój tożsamości dziecka. Wychowankowie wcielili się w rolę dziennikarzy ,,TV – Przedszkolankowo’’ i przeprowadzili wywiad z przewodniczącą i założycielką KGW z Panią Ireną Marzejon. Zapoznali się z działalnością Koła Gospodyń Wiejskich działającego w Rekowie Górnym. Poznali elementy kultury i języka regionalnego – kaszubskiego. Dzieci obejrzały inscenizację ,, Legendy o siedmiu kolorach ‘’z wykorzystaniem kukiełek wykonanych przez nauczycielkę. Miały okazję zobaczyć wyhaftowany strój kaszubski, w który ubrana była Pani Irena i poznać elementy wzoru kaszubskiego na wazonikach, talerzach i serwetach. Ozdabiali papierową serwetkę wzorem kaszubskim. Ponadto zapoznały się z ludowym zwyczajem kaszubskim, związanym z pożegnaniem zimy. Wspólnie z przewodniczącą KGW wykonały Marzannę. Dzieci osłuchały się z kaszubskimi nazwami oznaczającymi części garderoby, w które została ubrana słomiana kukła. Potem udały się na spacer z Marzanną w pobliżu szkoły. Następnie przedszkolaki za pomocą rymowanki nawoływały do przyjścia wiosny i pożegnania zimy. Przywitały wiosnę piosenką ,,Maszeruje wiosna”. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały wiosenne kanapki. Okazały szacunek i wdzięczność w stosunku do zaproszonego gościa poprzez wręczenie własnoręcznie wykonanej laurki z podziękowaniami od wszystkich przedszkolaków i wychowawcy kl.0.
28
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie