Dzisiaj nasi najmłodsi uczniowie i uczennice uczyli się na zajęciach z Robotyki jak wygląda Ziemia oraz gdzie znajduje się nasza Polska. Dzieci poznawały odległości i wyznaczały trasy. Podróżowaliśmy ozobotami po całym świecie i nie tylko.
BEZPIECZEŃSTWO W SIECI
Na początku marca w naszej szkole odbyły się zajęcia na temat bezpieczeństwa w sieci. Wzięli w nich udział uczniowie klasy 5, którzy mieli okazję przekonać się jak wiele informacji na ich temat można znaleźć w sieci. Zajęcia miały na celu uwrażliwić uczniów na to jakie informacje o sobie przesyłają i jakie opinie o innych umieszczają. Omówiony został też temat budowania bezpiecznych haseł. Zajęcia zakończyły się wykonaniem wspólnego „plakatu bezpieczeństwa”
22 MARCA - ŚWIATOWY DZIEŃ WODY
Zapraszam wszystkich chętnych do udziału w konkursie plastycznym: " Woda i zrównoważony rozwój” to tegoroczne hasło światowej organizacji UNESCO
https://www.unesco.pl/unesco/misja-unesco/
REGULAMIN KONKURSU:
1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas 1-8, którzy interesują się przyrodą, ekologią, zdrowym stylem życia.
2. Konkurs odbywa się na dwóch poziomach – klasy I-III oraz IV -VIII.
3. Koordynatorem konkursu jest Pani Anna Janke,
4. Cele konkursu:
- rozwijanie zainteresowań uczniów,
- motywowanie uczniów do poszerzania swojej wiedzy,
- popularyzacja ochrony środowiska, przyrody, w szczególności rozsądne gospodarowanie zasobami wody,
- rozwijanie wyobraźni, kreatywności uczniów,
- kształtowanie sprawności manualnych,
- możliwość uzyskania dodatkowej oceny z zajęć plastycznych oraz dodatkowych punktów z zachowania.
5. Konkurs odbędzie się w okresie od 17.03 do 22.03 2021r
6. Tematem konkursu jest hasło "Woda i zrównoważony rozwój”
Prace należy przygotować w formacie A 4, technika wykonania dowolna, prace mogą zawierać elementy przestrzenne, Praca ma mieć formę plakatu z wymyślonym przez siebie hasłem - jak można oszczędzać wodę, dbać o jej czystość. Prace muszą być podpisane.
7. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w środę 22.03 o godzinie14.00, a prace wezmą udział w szkolnej wystawie z okazji dnia wody 22 marca.
8. Prace należy składać do Pani Ani Janke:
- świetlica szkolna (klasa III)
- sekretariat
- zrobić zdjęcie pracy (dobrej jakości) i przesłać poprzez Teams,
9. Prace, które będą w formie zdjęcia proszę dostarczyć do szkoły (na gazetkę) do dnia 25. 03. – sekretariat lub świetlica.
10. Na zwycięzców czekają nagrody.
CERTYFIKAT- ZACZYTANA SZKOŁA
Miło nam zakomunkować, że zakończył sie Ogólnopolski Konkurs ZACZYTANA SZKOŁA zorganzowanym przez Studium Prawa Europejskiego, w którym braliśmy dział. W każdej konkurencji uzyskaliśmy 100% za wykonanie zadania. Koordynatorm konkursu była Pani Beata Białk.
Serdecznie wszystkim gratulujemy!!!
DZIEŃ KOBIET W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
Dzień Kobiet – coroczne święto obchodzone 8 marca od 1910 roku. Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Domagano się prawa kobiet do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, praw kobiet do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy.
Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w wielu krajach. Mężczyźni wręczają wtedy znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom kwiaty i drobne podarunki.
W oddziale przedszkolnym zorganizowano ,, Dzień Kobiet na wesoło”. Dzieci rozmawiały na temat kim są kobiety, jakie pełnią role społeczne oraz jakie wykonują zawody. Przedszkolaki rozwijały swoją pomysłowość i kreatywność. Dziewczynki przebrały się w piękne, atrakcyjne stroje kobiece i zaprezentowały je na wybiegu na Pokazie Mody. Chłopcy do eleganckich koszul nałożyli krawaty lub muszki oraz męskie kapelusze. Wręczyli dziewczynkom drobny upominek. Dzieci nie zapomniały też o dorosłych kobietach. Jako wyraz szacunku wykonały własnoręcznie wykonane tulipany.
14
DZIEŃ KOBIET W KLASACH MŁODSZYCH
Chłopcy z klas młodszych przygotowali dla koleżanek niespodziankę, czyli kwiaty z upominkiem i słodki poczęstunek. Dodatkowo każda dziewczynka z klasy trzeciej dostała dyplom super dziewczyny i laurkę z życzeniami. Dzień był radosny i pełen wrażeń, a chłopcy spisali się na medal.
1
EUROPEJSKI DZIEŃ LOGOPEDY
Z okazji Dnia Logopedy szkolny logopeda przeprowadził z uczniami klas młodszych grupowe zajęcia logopedyczne. Uświadomiono uczniom, że mowa jest ważnym elementem życia człowieka, a problemy z mową mogą wpływać na wyniki w nauce. Po części teoretycznej przystąpiono do praktyki logopedycznej, czyli ćwiczeń oddechowych ze słomką i piórkiem. Uczniowie z zapałem przystąpili do działań- przenosząc wycięte elementy papierowe na kartkę papieru komponując własne prace plastyczne. Zajęcia zakończyła gimnastyka buzi i języka, która obejmowała ćwiczenia warg, żuchwy i języka oraz ćwiczenia dykcyjne.
11
OBJAWY EMOCJI- JAK SOBIE Z NIMI RADZIĆ?
W lutym uczniowie klasy 5 brali udział w zdalnych zajęciach warsztatowych „o emocjach”. W trakcie zajęć rysowali postać człowieka i wskazywali jakie części ciała, w jaki sposób reagują na ich stany emocjonalne: strach radość zagrożenie. Wyobrażali sobie sytuację, w której stoją przed tablicą i są nieprzygotowani do lekcji. Zajęcia te pozwoliły uczniom uświadomić sobie jak ich ciało reaguje na stres szkolny i nie tylko szkolny. Uświadomili sobie, że sytuacji stresowych nie unikną i muszą się z mini zmierzyć, a nie je omijać.
SPOSOBY RADZENIA SOBIE Z TRUDNYMI SYTUACJAMI -
(np. gdy bardzo nie chce nam się uczyć do sprawdzianu)
- Zapanować nad ruchliwością nóg, opanować się, pooddychać głęboko przy oknie
- Robić przerwy w nauce – spacer, pokrzyczeć – dotlenić się
- Obejrzeć film, pograć
- Uczyć się na raty
- Wyżalić się komuś, porozmawiać.
- Uświadomić sobie, że wszystko będzie dobrze, wszystko się ułoży
- Warto pobyć z kimś kto ma dobry humor
BEZPIECZEŃSTWO NOCĄ-DLACZEGO ODBLASKI SĄ TAKIE WAŻNE?
Uczniowie klas 5 - 8 brali udział w zajęciach z pedagogiem na temat bezpiecznego poruszania się nocą po drodze. W trakcie zajęć oglądali różne krótkie filmy, relacje policji i innych specjalistów od ruchu drogowego, na których zobaczyli jak kierowca samochodu widzi w nocy człowieka z odblaskami, a jak bez. Sami doszli do wniosku, iż w niektórych sytuacjach, kierowca nie ma szans na uniknięcie zderzenia z pieszym. Uczniowie dowiedzieli się również, że nie każde odblaski spełniają swoje zadanie – powinny one mieć ATEST.
RUSZA REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2021-2022
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wiktora Czapiewskiego w Rekowie Górnym informuje, że w dniach
od 08 lutego 2021 r. do 05 marca 2021 r.
odbywa się rekrutacja dzieci do oddziału przedszkolnego
- w pierwszej kolejności dla dzieci zamieszkałych w Gminie Puck
- dzieci zamieszkałe poza Gminą Puck - będą przyjmowane - tylko w przypadku wolnych miejsc
w Szkole Podstawowej im. Wiktora Czapiewskiego w Rekowie Górnym na rok szkolny 2021/2022
oraz rekrutacja do klasy I Szkoły Podstawowej
na rok szkolny 2021/2022
Zapisy odbywają się w sekretariacie szkoły od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.30 do 14.00.
W przypadku, gdy dziecko zamieszkałe w obwodzie szkoły będzie uczęszczało do klasy pierwszej SP lub do oddziału przedszkolnego/przedszkola - poza obwodem szkoły – rodzice są zobowiązani poinformować o tym fakcie Dyrekcję szkoły w w/w terminach.
Szczegółowe informacje oraz druki wymaganych dokumentów są dostępne na szkolnej stronie internetowej www.sprekowo.edupage.org oraz w sekretariacie szkoły od dnia 08.02.2021 r.
STRACH MA WIELKIE OCZY
22 i 23.02.21r. uczniowie klasy 2 i 3 oglądali spektakl kabaretowy – profilaktyczny pt „Strach ma wielkie oczy”. Przedstawienie przygotowane zostało przez grupę teatralną „GRUPA T” z Torunia. Po spektaklu uczniowie wzięli udział w zajęciach warsztatowych na temat przemocy i prześladowania w szkole.
Dowiedzieli się:
- czym jest przemoc-to nie tylko bicie,
- jak sobie nią radzić,
- gdzie szukać pomocy,
- dlaczego niektórzy ludzie ją stosują.
Uczniowie dowiedzieli się również jaka jest metoda skrzata Szypułki na złość. Przygotowali plakat na temat strachu i sposobów radzenia sobie z nim.
BEZPIECZEŃSTWO W SIECI
Uczniowie klasy 6 wzięli udział w zdalnych zajęciach z pedagogiem na temat bezpieczeństwa w sieci. Wysłuchali kilka historii osób, które spotkała przykrość, ponieważ nie uważały co i komu przesyłają w sieci. Uczniowie zapoznali się z zagrożeniami prywatności w sieci. Pokazana została konsekwencja nierozważnych działań online, takich jak: wysyłanie i publikowanie „odważnych” zdjęć oraz lekkomyślne zamieszczanie w sieci innych treści tego typu, przyjmowanie do grona „znajomych” osób bliżej nieznanych, udostępnianie haseł i loginów, ignorowanie ustawień prywatności w portalach społecznościowych, itp. Wywiązała się dyskusja, w wyniku której okazało się, że nasi uczniowie starają się nie przesyłać za dużo swoich zdjęć przez internet, część uczniów postanowiła zrewidować swoje kroki w internecie. Na koniec zajęć przeprowadzona została ankieta, po analizie której okazało się, iż zajęcia były ciekawe, a uczniowie zdobyli nową wiedzę z zakresu bezpiecznego korzystania z portali społecznościowych.
Udział Naszych Uczniów i Uczennic w konkursie. Fundusze Norweskie i EOG
Udział w konkursie polega na opracowaniu i zgłoszeniu pracy plastycznej stworzonej dowolną techniką cyfrową (strona www, aplikacja, wideo, grafika etc.), ilustrującej Fundusze Norweskie i EOG, ich wkład w rozwój ekonomiczny i społeczny Polski. Naszą szkołę będzie reprezentował zespół z klasy 5 i 6 oraz 7. Do wygrania wyposażenie pracowni komputerowej, ale przede wszystkim promocja talentów naszych uczniów globalnie. Termin oddania prac: marzec 2021.
Więcej informacji na stronie:
KATALOG ZASAD DBI
Miło Nam poinformować, że w tym roku Nasi Uczniowie i Uczennice wzięli udział w projekcie edukacyjnym , który jest realizowany zdalnie w klasach 5-8. Nasz internetowy katalog poznanych zasad w związku z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu( DBI):
1. Stop wirusom komputerowym
2. Prywatność w sieci? Oczywiście!
3. Prześlij uśmiech😊Szanujemy siebie
4. Unleagal w sieci?To nie dla Nas.
5. W razie zagrożenia w sieci dzwonimy: 116 111
6. Stop fake news
PROJEKT EDUKACYJNY Z JĘZYKA POLSKIEGO
Uwieńczeniem pracy nad legendami w klasie V, był projekt „Smok i jego opis”. Uczniowie, realizując temat, przygotowali sylwety smoków. Następnie napisali opis smoka i przesłali zdjęcia prac. Kolejnym etapem była prezentacja prac, samoocena i ocena uczniów. Uczniowie bardzo starannie przygotowali prezentacje, ciekawie uchwycili zagadnienie i przedstawili na forum klasy. Oto one:
Dziś przedstawię Wam mojego smoka - najlepszego przyjaciela w dobie pandemii. Chciałabym, abyście zmienili nastawienie do smoków.
Ma na imię Eugeniusz. Jest bardzo żywy i uwielbia się bawić. Ma rodzeństwo: Gosię, Dominika i Maurycego. Wszyscy razem lubią latać i ziać ogniem. Gdy komuś z rodziny lub przyjaciół dzieje się krzywda jako pierwszy stawia się do walki. Nigdy jednak nie krzywdzi innych. Jego najukochańszą grą jest smoczy rzut. Polega ona na rzuceniu piłką w przeciwnika, w smoczym świecie zawodnicy smoczego rzutu zioną w siebie ogniem. Gienek jest wykonany w większości ze styropianu, drutu i bibuły. Jest biało-fioletowy ze złotymi skrzydłami. Moim natchnieniem do stworzenia tej pracy był sen, w którym widziałam cały smoczy świat. To podczas snu przekonałam się, że smoki wcale nie muszą być groźne ani brutalne.
W mojej ocenie mój przyjaciel smok jest najpiękniejszy na świecie. Mogę mu powierzyć moje tajemnice, zmartwienia i podzielić się swoimi radościami. Nigdy mnie nie skrytykuje, ani nie wyśmieje. Chciałabym, aby kiedyś Gienek wraz ze swoim rodzeństwem ożyli i zabrali mnie do smoczego świata. Mam nadzieję, że wszystko co napisałam kiedyś stanie się prawdą może nie dziś, ale może jutro.
1
BEZPIECZEŃSTWO W SIECI
Uprzejmie informujemy, że Nasi Nauczyciele wzięli udział w szkoleniu dotyczącym bezpieczeństwa uczniów i uczennic w sieci. Celem projektu jest rozwój cyfrowych umiejętności i świadomości nauczycieli oraz dzieci i młodzieży w zakresie zagrożeń oraz potencjału korzystania z Internetu i bezpiecznego poruszania się w świecie wirtualnym.
Robotyka Mi Robot Builder@&We Do Education
Na ostatnich zajęciach odwiedził Nas Robot Builder. Najbardziej spodobało się dzieciom to, że robot porusza się na dwóch nogach. I super😊, bo dzieci zapoznały się z programem wbudowanym oraz z pojęciem robot humanoid, brzmi tylko poważnie, bo robot jest przesympatyczny. W drugiej części zajęć dzieci wcieliły się w Naukowców Odkrywców, gdzie w Naszym Laboratorium (sala gimnastyczna) zepsuł się klimatyzator i musieliśmy zbudować i zaprogramować wiatrak chłodzący. Wielkie Brawa dla wszystkich a w szczególności dla dzieci z oddziału przedszkolnego, które wspaniałe poradziły sobie z naukowym wyzwaniem:).
6
WALENTYNKI
Walentynki – coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego, w dzień chrześcijańskiego patrona zakochanych - św. Walentego. Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później. Do Polski obchody walentynkowe trafiły wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Popularność uzyskały jednak dopiero w latach 90. XX wieku. Stałym niemalże elementem święta zakochanych jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek. Czerwone, najczęściej w kształcie serca, opatrzone walentynkowym wierszykiem, a często i miłosnym wyznaniem. Zwyczaj wysyłania sobie anonimowych liścików rozpowszechniono dzięki Brytyjczykom. Francuzi zaś przesyłają sobie bukiet czerwonych róż często z zaproszeniem do teatru czy kolację. Najhuczniej Dzień Świętego Walentego obchodzą Amerykanie. Podstawowym prezentem są bombonierki najlepiej w kształcie serca i czerwone róże. Walentynkowe kartki wysyłają do wszystkich osób obdarzonych sympatią niezależnie od płci i wieku.
Walentynki stały się więc okazją do tego, aby dzieci z oddziału przedszkolnego wykonały drobny upominek i obdarowały nim najbliższe osoby. Otrzymały również od Rodziców lizaki w kształcie serca. Na zajęciach matematycznych dokonywały obliczeń, licząc serduszka. Oglądały prezentację multimedialną ,, Walentynki’’, dzięki której poznały historię powstania tego święta oraz legendę dotyczącą patrona, a także w jaki sposób celebruje się je na świecie. Wesoło było również w klasie drugiej, uczniowie robili walentynki, była poczta walentynkowa.
11
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie