• ZABAWY Z KROPELKAMI WODY W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
          • ZABAWY Z KROPELKAMI WODY W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

          • Główną formą działalności dziecka w wieku przedszkolnym jest zabawa. To jeden z najważniejszych przejawów aktywności dziecka. Jest istotnym czynnikiem wspomagającym wszechstronny rozwój młodego człowieka. Spełnia ona w tym okresie różnorodne funkcje i zadania. Umożliwia m.in. zdobywanie doświadczeń oraz umiejętności w działaniu. Dzięki zabawie dziecko uczy się lepiej rozumieć otaczający świat i samego siebie. Wpływa na rozwój procesów poznawczych (w szczególności na uwagę, postrzeganie, pamięć, wyobraźnię, myślenie). Dziecko poprzez zabawę w sposób dla niego przyjemny nabywa niezbędne kompetencje do lepszego funkcjonowania w życiu codziennym. Pozwala poznawać świat a także go zrozumieć. Wpływa również na sferę emocjonalno – motywacyjną oraz kształtowanie osobowości. Nauczycielka, chcąc wesprzeć rozwój swoich wychowanków poprzez nieustanne budzenie ich zainteresowań, zaproponowała intrygujące zabawy, umożliwiające im samodzielną aktywność oraz przygotowała proste, a zarazem interesujące pomoce i akcesoria. Stawiając dzieciom zadania do wykonania, rozbudziła aktywność umysłową. Towarzyszący temu specyficzny rodzaj napięcia, dał efekt w koncentracji i skupieniu uwagi. Zabawy z kropelkami wody stały się okazją, aby dzieciom w zajmujący sposób przybliżyć tematykę dotyczącą wody. Dzięki magicznym kropelkom za pomocą latarki odkrywały ,,Do czego służy woda?’’ Zabawa polegająca na dopasowywaniu obrazków do smutnej lub szczęśliwej kropelki uświadomiła, które zachowania sprzyjają oszczędności wody, a które są szkodliwe dla naszej planety. Kropelkowa piramida oraz Kropelki w butelce to zabawy polegające na układaniu kółeczek z kropelkami wg podanego wzoru,  rozwijały spostrzegawczość wzrokową.  Ekscytujące zabawy z kropelkami wody na długo pozostaną w pamięci przedszkolaków. Prawidłowo rozwiązane zadania wpłynęły na proces utrwalenia wiadomości i zapewne w znacznej mierze przyczyniły się do poszerzenia wiedzy, którą już posiadają o otaczającym środowisku społeczno – przyrodniczym. Nauka przez zabawę jest najskuteczniejszą formą zdobywania wiedzy.

        • AKCJA: UBIERZ SIĘ NA NIEBIESKO I RÓŻOWO DLA ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU!
          • AKCJA: UBIERZ SIĘ NA NIEBIESKO I RÓŻOWO DLA ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU!

          • Drodzy Uczniowie,

            Zachęcamy wszystkich do dołączenia do naszej akcji - ubierz się na niebiesko lub różowo. Kolory te symbolizują fakt, że autyzm dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu.

            Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest 2 kwietnia, natomiast jest to dzień wolny od szkoły. Dlatego też zachęcamy wszystkich, aby dołączyli do naszej szkolnej akcji 3 kwietnia. Zachęcamy również do poczytania naszej szkolnej gazetki, którą przygotował samorząd uczniowski na temat: "Autyzmu".

            Przy okazji przypominamy - każdy ubrany na niebiesko będzie zwolniony z odpowiedzi ustnej lub niezapowiedzianej kartkówki!

        • „MALI BADACZE Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO” – EKSPERYMENTY Z WODĄ
          • „MALI BADACZE Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO” – EKSPERYMENTY Z WODĄ

          • Eksperymenty dla dzieci z wodą mogą być niezwykle pouczające. Woda otacza nas w wieloraki sposób. Jest najbardziej rozpowszechnionym, najbardziej znanym i jednocześnie najbardziej zagadkowym płynem na Ziemi. Jej właściwości znacznie odbiegają od właściwości innych substancji o podobnej budowie. Dzieci z oddziału przedszkolnego zamieniły się w badaczy i wykonywały różnorodne eksperymenty z wodą.  Poznały podstawowe prawa fizyczne, które rządzą zachowaniem płynów. Zgłębiły wiedzę na temat trzech stanów skupienia wody. Wykonały kilka doświadczeń, w których woda wystąpiła jako ciecz, ciało stałe – lód, w stanie gazowym – para wodna. Dowiedziały się, że taka sama ilość wody zajmuję inną powierzchnię w pojemnikach o różnych kształtach. Mali badacze przelewali, porównywali, wnioskowali… Dzieci sprawdzały jakie produkty rozpuszczają się w wodzie ( np. sól, cukier, kostki lodu itd.). Nauczycielka przybliżyła dzieciom prawa hydrostatyki za pomocą  materiału filmowego ,, Dlaczego kamień tonie? z udziałem naukowca z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Przedszkolaki uświadomiły sobie, poznając prawo Archimedesa, że po wejściu do wanny podnosi się poziom wody. Kamień od razu po wrzuceniu do wody opada na dno, a człowiek, mimo tego że jest cięższy , potrafi się na niej utrzymać. Wkładały do wody różne przedmioty i obserwowały, które toną, a jakie pływają oraz co stanie się z poziomem wody. Ponadto przeprowadziły doświadczenie z ziemniakiem, który w słonej wodzie pływał, a bez soli nie. Substancje, których używamy na co dzień różnią się kolorem, zapachem, ale również.. gęstością! I w oparciu o tę wiedzę przedszkolaki wymyśliły własną kolorową wieżę gęstości. Okazało się, że oliwa wlana do wody, do płynu do mycia naczyń, mleka, do sosu sojowo – grzybowego, płynu do płukania jamy ustnej, mydła w płynie zawsze na wierzch wypływa. Magiczny eksperyment nie tylko dostarczył wiele radości, ale pobudził dziecięcą aktywność i kreatywność. Najwięcej emocji u przedszkolaków wywołał eksperyment z efektem prawdziwych wybuchów. Dzieci dostrzegły, że woda może przybierać różne barwy w zależności od tego, co do niej dołożymy lub wlejemy. Ponadto kolorowy płyn ze szklanek zaczął uciekać pod wpływem reakcji. Dzieci mogły cieszyć się pięknym spektaklem kolorów przypominających kolorową lawę wydostającą się z wulkanu.

            Jak wiemy, woda jest dla nas i organizmów żywych bezcenna, ma więc wyjątkowe właściwości. Czystość wody – to kolejny temat, który poruszono i zbadano od strony praktycznej. Nauczycielka zaproponowała kilka prostych eksperymentów, które pozwoliły dzieciom zrozumieć znaczenie jakości wody dla ludzi i wszystkiego, co w wodzie żyje. W trakcie eksperymentu przedszkolaki badały poziom ph wody. Wielkie wrażenie na dzieciach wywarło dodanie kropelki octu do deszczówki i zmiana barwy papierku lakmusowego na kolor pomarańczowy. Dzieci przekonały się, że kwaśne deszcze mają negatywny wpływ na rozwój roślin. Kolejne doświadczenie pokazało, co się dzieje z ptakami, które trafiają do wody z wyciekami ropy naftowej lub do wody zmieszanej z detergentami. Niestety ptaki, które trafią do wody z wysokim natężeniem detergentów, będą pozbawione ochronnej warstwy, którą rozpuszczą detergenty. Mokre pióra są cięższe i ptakom jest o wiele ciężej latać. Dlatego tak ważne jest ograniczanie i przemyślane korzystanie z detergentów.

            Po każdym eksperymencie dzieci wyciągały wnioski. Już wiemy, że najlepiej poznajemy świat poprzez obserwację bezpośrednią , doświadczenia i praktyczne działanie. Zajęcia z wodą były bardzo ciekawe.

             

        • WIELKANOC W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
          • WIELKANOC W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

          • Wielkanoc to czas radości. Jest wyjątkowym i pięknym okresem, łączącym ze sobą budzącą się na nowo przyrodę z obrzędami religijnymi i ludowymi tradycjami. O tym, co dzieje się w polskiej tradycji od Niedzieli Palmowej do Lanego Poniedziałku dzieci dowiedziały się z gazetki ściennej pt. ,, Zwyczaje wielkanocne’’. Wiedzę, którą zdobyły podczas różnorodnych zajęć pobudzających rozwój poznawczy sprawdziły w quizie wielkanocnym poprzez specjalnie przygotowane zadania. Szczególne miejsce zajmowało jajko, które było poznawane za pomocą różnych zmysłów. Dzieci samodzielnie ułożyły napis z rozsypanki literowej, tworząc wyraz JAJKO. Odkrywały zawartość koszyczka wielkanocnego, poznając przy tym symbolikę wkładanych produktów. W myśl kultywowania wśród kolejnych pokoleń tradycji świątecznych związanych z Wielkanocą dzieci wykonywały różnorodne dekoracje świąteczne. Z wielkim zapałem z masy solnej wykonały śliczne ozdoby, które były wyrazem ich kreatywności, pomysłowości i dawały możliwość rozwijania talentu artystycznego. Założyły również hodowlę rzeżuchy na okiennym parapecie, pamiętając o codziennym podlewaniu. Śpiewały piosenki świąteczne oraz bawiły się w zabawy związane z tradycjami wielkanocnymi. Czas przebiegał w sympatycznej i ciepłej atmosferze. Ponadto włączyły się do III edycji akcji ,, Podziel się radością’’. Z pomocą wychowawczyni i mamy Oli własnoręcznie zrobiły kartki świąteczne. Każda była nie tylko szczególna pod względem estetyki, ale także niosła w sobie ciepłe życzenia, które zostały przekazane pensjonariuszom Puckiego Hospicjum oraz podopiecznym  Dziennego Domu Pobytu w Celbowie, sprawiając uśmiech na twarzach mieszkańców. Na zakończenie wszystkie przedszkolaki zostały obdarowane miłą niespodzianką od ,, Zajączka’’. I tak radosny nastrój wszystkie dzieci zaniosły do swoich domów.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Wiktora Czapiewskiego w Rekowie Górnym
      • (+58) 673-85-61
      • ul. Czapiewskiego 1, 84-123 Rekowo Górne 84-123 Rekowo Górne Poland
      • Dyrektor Szkoły Lidia Ceynowa-Krawczyk Interesantów w sprawach skarg i wniosków przyjmuje w poniedziałek w godzinach 9:30-10:30
    • Logowanie