Szanowni Rodzice, Przyjaciele Szkoły
Serdecznie zapraszamy do nabycia autorskiego kalendarza na rok 2022r. Dzieci Dzieciom, który powstał dzięki naszym uczniom i uczennicom na potrzeby Międzynarodowego Konkursu organizowanego przez Fundusze Norweskie EOG, w którym główną nagrodą było wyposażenie szkoły w przenośną szafę z sprzętem komputerowym. Wizja kalendarza zrodziła się z potrzeby serca i miłości dzieci do fotografowania oraz pogłębianiu wiedzy informatycznej i technologicznej. Utrwalone zostały w nim oryginalne i piękne miejsca w Rekowie i w okolicach zatoki puckiej. Praca nad kalendarzem trwała kilka miesięcy.
Kalendarz jest uroczy, dziecięcy, nie kiedy niedokładny ale prawdziwy i wyjątkowy. Dzięki współpracy organizacji pozarządowej ze Szkolnym Kołem Wolontariatu i pozyskanym funduszom kalendarz został wydrukowany i czeka na nowych właścicieli😊. Kalendarz do nabycia jest w sekretariacie szkolnym, kwota 15zł. Środki pozyskane ze sprzedaży kalendarza zostaną przeznaczone na zakup długopisów 3 d i przekazane Szkolnemu Kołu Wolontariatu w myśl idei nauki programowania i noweczesnych technologii Dzieci Dzieciom.
Kilka faktów poniżej opisujących założenia naszego projektu:
Cel główny projektu:
- utworzenie kalendarza na rok 2022 w wersji anglojęzycznej w celu upowszechniania wiedzy nt. funduszy norweskich i EOG w krajach członkowskich ( min. Norwegia, oraz rozwijanie nowych kompetencji cyfrowych u dzieci)
Cele szczegółowe:
- promocja regionu powiatu puckiego z wojewodztwie pomorskiego w wybranych szkolach podstawowych krajów członkowskich, darczyńców (Norwegia, Islandia i Lichtenstein)
- poznanie i nabycie nowych umiejętności z obszaru technologii informatycznych
- poznanie i zastosowanie nowych narzędzi, programów oraz metod dotyczących zastosowania, wyszukiwania , selekcjonowania oraz prztwarzania informacji .
- nauka pracy w grupach zdalnych, zespołowych
- wyrównanie szans edukacyjnych dzieci z obszaru wiejskego .
- rozwijanie postaw pro przedsiębiorczych i proekologicznych.
- zastosowanie i poznanie nowych narzędzi translatorów w języku angielskim.
- wzmocnienie poczucia własnej wartości : jest mądry, ważny i odważny.
- odkrywanie talentów i rozwijanie pasji w dziedzinach informatycznych.
- poznanie kultury krajów darczyńców oraz źródeł ewentualnego finansowania projektu.
Harmonogram i opis działań w projekcie:
- Faza wstępna (wprowadzająca, inicjująca):
X 2020 - zainspirowanie, motywowanie i wzmacnianie poczucia wartości dzieci że pochodząc z małych miejscowości nie są gorsze lecz równe i mogą osiągać wspaniałe wyniki w nauce. Na podstawie zainteresowań i zaangażowania dzieci został realizowany kolejny etap harmonogramu.
- Faza planowania i nabywania nowych umiejętności IX 2020- I 2021:
Nauka dodatkowych programów narzędzi w teorii i w praktyce, które zostały wykorzystane do dalszej pracy. Dodatkowym wyzwaniem była nauka zdalna a nie stacjonarna oraz różnorodność sprzętu elektronicznego. Pracowaliśmy jednocześnie na systemie Microsoft, MacOs, Android. Było to nie lada wyzwanie. Dlatego programy i narzędzia zostały dobrane w taki sposób, aby były dostępne dla wszystkich uczniów i uczennic. Nauka obejmowała wszystkie dzieci w klasie, które nauczyły się stosownie do wieku i swoich predyspozycji posługiwać sie :
-programem microsoft Word, mac Pages ( edycja tekstu, wklejania, kopiowania i edytowania zdjęć, obrazów itp.)
- programem Paint (edycji zdjęcia, obramowań itp, zapisu plików w chmurze i na dysku itp.)
- pracy zespołowej za pomocą narzędzia dostępnego na stronie internetowej: www.padlet.com.
- programem Canva dostępnym na stronie www.canva.com
- programem Polarr do edycji i edytowania zaawansowanego zdjęć, również w funkcji 3D dostępnego na stronie www.polarr.co
- programu dostepnego na stronie www.translate.google.pl do tłumaczenia zwrotów na język angielski.
- Faza realizacyjna XI 2020 -II 2021:
- zaakceptowanie pomysłu i powstanie zespołu projektowego z podziałem na poszczególne role ( lider, dyrektor kreatywny, specjaliści od grafiki, edycji dokumentów promocji i reklamy, księgowości, ochrony wizerunku itp. ). Każdy miał swoją przypisaną rolę. Tutaj już zespół dzieci spotykał się w ramach zajęć dodatkowych.
- wykonanie autorskich zdjęć w terenie przez dzieci pod opieką Rodziców.
- wybór i obróbka zdjęć w programie polarr
- edycja dokumentu w programie Canva
- zebranie wśród darczyńców szkoły środków finansowych na druk kalendarza oraz na działania promocyjne. Ta rola przypadła Dyrekcji, Nauczycielom, Rodzicom itp.
Faza końcowa III 2021:
Składanie kalendarza, dobieranie odpowiednich opisów, tłumaczenia zwrotów itp.
Tworzenie strony tytułowej (praca plastyczna)
- Faza monitorująca i kontrolująca, podsumuwująca III 2021:
Z czym przyszło Nam się zmierzyć?
- brak bezpośredniego kontaktu w pracownii komputerowej Nauczyciel - Uczeń podczas nauki programów szczególnie w fazie praktycznej.
- przy skladaniu kalendarza okazało się, że zdjęcia dzieci robione były w sezonie jesienno -zimowym a kalendarz jest całoroczny. Tutaj problem został rozwiązany poprzez zmianę zdjęć i poznanie nowych narzędzi z programu polarr.
- edycja kalendarza (tutaj przeznaczone zostało więcej czasu niż planowaliśmy, jakiś etap się nie zapisał albo nie w tym formacie itp.).
Podsumowując, praca nad kalendarzem sprawiła zarówno uczniom i uczennicom oraz nauczycielowi niezwykle dużo radości. Zintegrowała społeczność lokalną do wspólnych działań na rzecz działań edukacyjnych. Dzieciom powtarzano wielokrotnie, że nawet jeśli nie wygramy konkursu to kalendarz zostanie wydrukowany bez wzgledu na wynik jaki zostanie osiągnięty. Taka wersja kalendarza w języku polskim została elektronicznie przygotowana jako opcja zamienna. Nagrodę już otrzymaliśmy. Jest to wiara dzieci we własne możliwości , odwaga jaką zostali obdarzeni i pokonywanie trudności z jakimi były zmuszone się zmierzyć przy tworzeniu kalendarza. Obudziło to ich radość i chęć działania na przyszłość.
Prosimy o wsparcie w postaci zakupu kalendarza niepowtarzalnego, jedynego😊